Cyfrowe zmęczenie wzroku

Każdego dnia do gabinetów okulistycznych i optometrycznych trafiają pacjenci, którzy skarżą się na zmęczenie oczu, suchość, pieczenie, pogorszenie widzenia, bóle głowy, a nawet problemy z bezsennością. Objawy te mogą świadczyć o „syndromie widzenia komputerowego”.

Zwykle pacjenci z takimi objawami na co dzień intensywnie korzystają z laptopów, smartfonów, tabletów. Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany cyfrowe może powodować dyskomfort, związany z widzeniem, ból lub pieczenie oczu, zamglony obraz, suchość oczu, bóle głowy o ogólne przemęczenie.

Jak zapobiegać „cyfrowemu zmęczeniu oczu”?

Idealnym rozwiązaniem byłoby ograniczenie czasu, spędzanego przed ekranami cyfrowymi. Ale jeśli nie mamy takiej możliwości, pamiętajmy o kilku zaleceniach:

– ustawmy monitor w odległości 40-70 cm od oczu, na wysokości twarzy,

– nie zapominajmy o mruganiu – wpatrując się w monitor, mrugamy znacznie rzadziej, niż podczas innych aktywności, czego skutkiem jest wysuszenie filmu łzowego,

– róbmy przerwy – przynajmniej raz na godzinę, przez kilka minut wpatrując się w dal (najlepiej przez okno) lub przenosząc wzrok z przedmiotów znajdujących się blisko, na dalekie,

– używajmy okularów z soczewkami z powłoką antyrefleksyjną, eliminującą nadmiar światła niebieskiego.

Kobieta siedząca przy komputerze bez okularów korekcyjnych.