Urzadzenia cyfrowe a wzrok dzieci

Żyjemy w czasach, w których urządzenia elektroniczne stały się nieodłącznym elementem codzienności, nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzieży.

Najmłodsi chętnie oglądają bajki na smartfonie czy tablecie. Starsi, potrafią godzinami grać w ulubione gry, czy spędzać czas w mediach społecznościowych.

W ostatnich tygodniach dzieci i młodzież muszą uczestniczyć w lekcjach online, wykonywać prace domowe, które wymagają korzystania z komputerów, czy smartfonów, co w znaczący sposób wpływa na przeciążenie układu wzrokowego.

Pierwsze objawy, świadczące o problemach wzrokowych u dzieci, na które rodzice powinni zwrócić uwagę, to: mrużenie oczu, pocieranie ich, problem z właściwą oceną odległości, bóle głowy lub/i oczu. Mogą wystąpić również problemy z koncentracją lub trudności z nauką.

Jak zadbać o wzrok dzieci w tym trudnym czasie izolacji?

Brak aktywności sportowej na powietrzu, lekcje online, brak kontaktów z rówieśnikami, które dzieci i młodzież zastąpiła kontaktami internetowymi, nie ułatwia zadania.

Starajmy się pilnować, aby dzieci, korzystając z urządzeń cyfrowych, robiły przerwy (co 20 minut- 20 sekund), patrząc w tym czasie na oddalony przedmiot, obiekt, krajobraz.

Zminimalizujmy liczbę godzin, spędzanych przed monitorami cyfrowymi.

Zadbajmy o aktywność fizyczną dziecka i zdrową dietę.

Zachęcajmy, by przed snem dzieci nie korzystały ze smartfonów, gdyż emitowane przez nie światło UV może zaburzyć regulację cyklu dobowego i powodować problemy z zaśnięciem.

Korzystanie z wynalazków technologicznych przez dzieci i młodzież jest nieuniknione, ale musimy pamiętać, aby odbywało się w rozsądny, zrównoważony sposób, który nie wpłynie negatywnie na ich układ wzrokowy.

Bardzo ważne jest również regularne badanie wzroku w gabinecie okulistycznym lub optometrycznym.

okulary
okulary dla dzieci
okulary dla dzieci