Światło niebieskie a soczewki okularowe

Światło niebieskie jest częścią światła słonecznego i w małych dawkach nie jest szkodliwe.

Ale jest też emitowane przez większość urządzeń elektronicznych oraz świetlówek w pomieszczeniach.
Ponieważ światło niebieskofioletowe ogniskuje się w plamce żółtej, która stanowi centralną część siatkówki, może zwiększać ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki, czyli AMD.

Wraz z rozwojem technologicznym nasze oczy są w coraz większym stopniu narażone na emisję światła niebieskiego, wytwarzanego przez komputery, tablety i smartfony.

Przed nadmiernym promieniowaniem powinniśmy chronić zwłaszcza najmłodszych, dlatego ważne, aby zwracać uwagę, ile czasu dzieci spędzają przed ekranem komputera czy telefonu.

Nadmiar światła niebieskiego może powodować podrażnienie i zmęczenie oczu, czasem nieostre widzenie, a nawet ból głowy. Światło niebieskofioletowe może też zaburzyć rytm dobowy i wywołać problemy z zaśnięciem.

Co możemy zrobić, aby choć w części zniwelować niekorzystny wpływ światła niebieskiego na nasze oczy?
Do pracy przed monitorem komputera czy w pomieszczeniach z sztucznym oświetleniem używajmy okularów ze szkłami z antyrefleksem, odcinającym promieniowanie niebieskofioletowe.

Mogą być wykonane z korekcją albo bez, tzw. „zerówki”.
Okuliści i optometryści już podczas badania w gabinecie, po wywiadzie przeprowadzonym z pacjentem, mogą zaproponować rozwiązanie, minimalizujące negatywny wpływ światła niebieskiego na wzrok, a optycy – dobrać najwłaściwszy rodzaj powłok antyrefleksyjnych, które chronią wzrok przed nadmiarem światła niebieskofioletowego, jednocześnie przepuszczając światło niebieskoturkusowe.

badanie wzroku
okulary dla dzieci